تاریخچه آسانسور ها گذشته ، حال و آینده بخش دوم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

تاریخچه آسانسور ها

گذشته ، حال و آینده

بخش دوم

نقطه عطف توسعه وسیله امن برای جا به جایی بشر در سال 1853 و بر پایی نمایشگاه کریستال پالاس نیویورک بود . وقتی که الیشا گریوز آتیس اختراعش " بالابر امن " را که مانع سقوط آسانسور می شد معرفی کرد . این دستگاه متشکل از ریل های شکاف داری از چوب سخت بلوط و فنر ارابه ایی بود که به هنگام جدا شدن طناب کشش در ریل چوبی شکاف دار فرو می رفت . اختراع او اگرچه ساده بود اما وقتی با ایمنی کابین های امروزی مقایسه می شود کارآمدتر از همه آن ها محسوب می شود . در صورت عدم اختراع سیستم فوق ، پیشرفت به سوی داشتن وسیله ایی امن برای جا به جایی بشر مدت ها به تاخیر می افتاد .

در طی انقلاب صنعتی ، از اواخر قرن هجدهم و در ادامه تا قرن نوزدهم ، از روش های بسیار متفاوتی برای نیرو بخشیدن به حرکت سکوی آسانسور ها و آسانسورهای حمل مسافر استفاده شد که از این میان می توان به سیستم محرک تسمه ایی اشاره کرد که در صنایع نساجی و ساختمان های صنعتی متداول بود و تمامی قسمت های متحرک دستگاه توسط تسمه محرک مشترکی که تمامی نسمه ها به آن مرتبط بودند به کار می افتادند . در سایر روش ها از نیروی بخار ، سیستم های هیدرولیکی آب ( که هنوز هم نمونه های در حال کاری از آن ها وجود دارد . ) ، کشش الکتریکی و اخیرا هیدرولیکی روغنی استفاده می شود . از همه این ها در صنایع مختلف برای انتقال بار و نهایتا افراد استفاده می شد .

با تداوم پیشرفت ، بسیاری از شرکت ها برای رقابت در ان عرصه و سهم بردن از این صنعت وارد بازار شدند . این رقابت تغییرات ، بهبودها و توسعه محصولات جدیدی را در پی داشت که ادامه یافت و موجب ترقی صنعت فوق شد . رقابت حقیقتا موتور قدرتمند توسعه است چرا که هر شرکت از طراحان و مهندسینی برخوردار است که بر روی محصولات فردا کار می کنند . در صورتی که شرکتی کوتاهی کند از رقابت باز مانده و از عرصه بازار محو خواهد شد .

خواندن 550 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570