تاریخچه آسانسور ها گذشته ، حال و آینده بخش پنجم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

تاریخچه آسانسور ها

گذشته ، حال و آینده

بخش پنجم

آینده

آینده آسانسور ها تنها به پندار انسان و موانع فیزیکی که در استحکام مواد مورد استفاده در ساخت آن ها بروز پیدا می کند محدود است . با گذشت سال های متمادی محصولات بسیار جدید وارد بازار شده اند اما نتوانسته اند انتظارات سازنده یا مشتری را در ساختمان هایی که به کار گرفته شده اند بر آورده کنند . عجیب نخواهد بود اگر زمانی به گوش مان برسد که آسانسور کاران در مورد محصول یا طرحی سخن می گویند که به کابوس مالک و شرکت های آسانسور بدل شده است . در صورتی که یک جفت کفش نامناسب بخرید ، یا آن را دور می اندازید یا در موارد لزوم از آن استفاده می کنید . هنگامی که مالکین ساختمان طرح یا راه کار جدیدی را در اختیار می گیرند ، انتظار دارند از ارزش های آن بهره گرفته و جاذبه فزاینده ای برای ساکنین ساختمان در پی داشته باشد . طراحی های جدید هنوز وارد بازار نشده اند ؛ البته نمونه های اولیه از طریق آزمایش های زیادی در برج های آزمایش شرکت که استهلاک را می توان به صورت واقعی با هزاران بار بالا پایین کردن آسانسور در چاه آسانسور آن ها شبیه سازی کرد ، آزمایش نمود

محدوده فناوری آسانسور کجاست ؟ این عرصه را می توان به دو حوزه تقسیم کرد :

طراحی ها و راه کارهای آتی برای جا به جایی در سطح و ارتفاع

کاربرد آتی به خصوص به هنگام بروز آتش سوزی و سایر موارد اضطراری .

حوزه نخست طراحی های آتی را در بر میگیرد ، که از طریق سیستم های طراحی به کمک کامپیوتر بر روی کامپیوتر ها قرار دارند . تخته رسم دیگر وجود خارجی ندارد . سیستم ها می توانند تجسم ، ترسیم و از طریق سیستم های طراحی کامپیوتری که همه طراحان به آن ها دسترسی دارند به صورت واقعی شبیه سازی می شوند . حرکت آسانسورها به صورت مستقل از یک چاه به چاه دیگر ، تقریبا به صورت تصویر یک پک من ( PAC MAN ) بر روی پرده ؛ استفاده چند آسانسور از یک چاه آسانسور مشترک ؛ حرکت کابین ها توسط موتورهای ضربه ای متصل به دیواره ها بدون استفاده از سیم بکسل یا وسایل دیگر ، همگی بخشی از آینده هستند . مفاهیمی که حتی به گوش ما هم نرسیده در تلوزیون یا مقالات روزنامه هی فردا اعلام می شود که مبین وقوع تحولی در علم و فناوری خواهد بود .

حوزه دوم کاربرد آتی آسانسور ها به آتش نشانی به عنوان جزء لاینفک تیم طراحی مربوط می شود . در صورتیکه که ما به طور موثر در تصمیم سازی کاربرد آتی آسانسور ها در آتش سوزی و سایر موارد اضطراری شرکت نکنیم لاجرم دیگران را برای ما تصمیم خواهند گرفت . روزی در روزنامه ها خواهیم خواند که متخصصین ایمنی غیر آتش نشان ، در حین آت سوزی کنترل آسانسور بر عهده گرفته اند .

اختیار آسانسور به هنگام بروز فاز یک ، چه به صورت دستی و چه احضار خودکار با آتش نشانی است . فرمانده عملیات ، مسئولیت قانونی و اخلاقی تصمیم گیری در مورد ساکنان ساختمان و آنچه را که باید به آن عمل کنند را بر عهده دارد . گروه های فعالی در حوزه های دسترسی و تخلیه فعالیت می کنند که در صورت صدور مجوز ، فاز یک را از حوزه عمل ماموران آتش نشانی خارج می کنند و چند آسانسور را به ماموران آتش نشانی واگذار می کنند به طوری که آن ها ( در عمل یک برنامه کامپیوتری ) به کنترل بقیه افراد در تخلیه طبقات آسیب دیده می پردازد . در حال حاضر کار گروهی از ASEM A17.1/ CSA B44 در حال آزمایش کامل این مسئله هستند . این آزمایش همچنین شامل آینده آسانسور معیوب است که امکان می دهد عملیات فاز 2 از طریق شرایطی ادامه یابد که به خرابی کابین بیانجامد . مقایسه مفهوم عملیات آسانسور آتش نشانی اروپا و آمریکا نیز مد نظر است .

خواندن 1795 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570