ویژگی های کریدور و لابی آسانسور و ایمنی

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

ویژگی های کریدور و لابی آسانسور و ایمنی

لابی آسانسور شامل بخش های مهمی از سیستم آسانسور است که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت . وسایل مورد استفاده برای احضار آسانسور توسط مسافر در حال انتظار – شستی های احضار آسانسور توسط مسافر در حال انتظار – شستی های احضار طبقه – بر روی دیوار مجاور کابین یا دیوار بین کابین ها واقع شده است . در این قسمت شما می توانید کلید گردان ( Selector ) برق اضطراری ، در صورتی که تعبیه شده باشد ، را نیز مشاهده کنید . در لابی هم چنین به مرکز فرماندهی حریق ، البته اگر ساختمان به اندازه ایی بزرگ باشد که وجود چنین مرکزی توجیه شده باشد ، میز کنترل سیستم های ایمنی ساختمان ، نشان دهنده های موقعیت ، چراغ های جهت نما یا ورود و پست ضبط فاز یک عملیات اضطراری آتش نشانی دسترسی خواهید داشت .

مرکز فرماندهی حریق

پس از ورود متعاقب اعلام خبر وقوع حریق ، به ساختمان مرکز فرماندهی حریق ( FCC ) اعلام می کنیم که دستگاه راه اندازی اعلام حریق ( FAID ) واقع در تابلوی اعلام کننده اعلام حریق را در طبقه ای فعال شده چک کند ( به این کلمه عادت کنید – اصطلاح FAID رایج است . ) مرکز فرماندهی حریق به طور ایده ال در حین پیش طراحی ، جایی نصب می شود که برای دسترسی ما به داخل ساختمان مناسب باشد . متاسفانه باید راه زیادی را برای یافتن آن طی کرده ، اطلاعات مان را جمع آوری نموده و سپس به لابی آسانسور بر گردیم ، عملیات گاهی از زیر زمین های فرعی شروع می شود . بیش تر دغدغه از این است که مقامات مسئول ( AHJ ) محلی و اداره آتش نشانی ، معمولا با مکان های فوق مشکلی ندارند . در مرکز فرماندهی حریق باید قسمت های زیر را پیدا کنیم تا در اطفای حریق یا تعیین موقعیت یک آسانسور متوقف شده کمک کنند :

تابلوی موقعیت آسانسور

تابلوی اعلام حریق

تابلو کلید گردان برق اضطرار

سوییچ های کنترل از راه دور عملیات اضطراری فاز یک آتش نشانی

تابلوی ارتباطات اضطراری

همه بخش های فوق و نیز سایر بخش ها به فرمانده حادثه کمک خواهند کرد حادثه را اداره کرده و بداند چه کسی در کجا و به چه کاری مشغول است و چه شرایطی در طبقات بالا حاکم است . نکته مهمی که باید رعایت شود این است که خودمان اعلام کننده ها را چک کرده و به آن ها گوش بسپاریم اما هرگز کلمه ایی از امنیت ساختمان بر زبان نیاوریم .

در صورتی که برای اقدام در شزایط اضطراری آسانسور احضار شده باشیم ، بسیاری از بخش های فوق می توانند در عملیات نجات یا خارج کردن افراد از آسانسور به ما کمک کنند .

در این جا انواع شستی ها مورد استفاده توسط مردم برای احضار کابین به لابی را بررسی می کنیم . تعداد این کلید ها محدود است – تنها دو نوع از این ها در بنای آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد :

شستی مکانیکی که با فشردن آن حرکت رو به داخل ایجاد شده و موجب اتصالی بیمتالی می شود که حاصل آن احضار کابین یا طبقه است .

شستی الکترونیکی که نخستین بار توسط آسانسور سازی آتیس به کار گرفته شد . با لمس کردن این کلید حرکتی در آن ایجاد نمی شود اما از بار الکتریکی استاتیکی برای احضار آسانسور استفاده می کند این کار با ذخیره بار لازم بر روی سطح شستی با اعمال فاصله کوچکی در بار ، که توسط شخص اجرا می شود انجام می گیر . در سال 1970 این شستی ها منشا آشفتگی اطلاعات نادرست در کلیه ادارات آتش نشانی بوده اند . تصور غلط این بود که گرمای انگشت عامل عمل کردن کلید و احضار آسانسور تلقی می شد . امروزه ، ما حقیقت ماجرا را می دانیم و می توانیم با اطمینان این تفکر نادرست را کنار بگذاریم .

نام گذاری آسانسورها مطابق دستورالعمل ایمنی A17.1 آسانسورها و معمولا از سمت چپ و در جهت چرخش عقربه های ساعت انجام می شود . علامت گذاری آن ها نیز باید بر همین اساس صورت گیرد . مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه شود این است : ورودی لابی باید در کجا واقع شده باشد ؟ نقطه شروع نام گذاری آسانسورها چیست ؟ نمونه های ترسیمی مختلفی از روش های نام گذاری کابین ها ارایه می شود اما متاسفانه عموما رعایت نمی شود

شماره طبقه تعیین شده را فشار دهید ، تعیین آسانسور نیز با انتخاب یکی از حروف الفبا ( A, B و یا C ) انجام می شود . ممکن است این گونه تصور شود که آنچه اتفاق می افتد مفاهیم جدیدی است اما همه آن ها به صورت مکانیکی ( شیندلر میکینگ ) یا الیکترونیکی ( انواع کارت شناسایی ) کار می کنند . در سایر طبقات ساختمان ، شستی های احضار طبقه متناظر ، مشابه کلید کلبین ها و طبقات است که در لابی نیز به کار گرفته شده است . وجه مشترک همه این شستی ها این است که آن ها در محیط حریق خوب عمل نمی کند . این کلیدها در اثر در جه حرارت بالا ذوب شده ، تغییرو متلاشی می شوند که حاصل آن اعلام احضار غلط طبقه حریق خواهد بود

خواندن 5155 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570