بازرسی ایمنی کارگاه

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

اهمیت ایمنی در کارگاه های بزرگ بیش از ارزش مالی آن پروژه و کارگاه می باشد تا جایی که شعار safety first تبدیل به یک قانون فراتر از قوانین دیگر کارگاه می شود. در راستای ایمن نگاه داشتن محیط کار بازدید های دوره ای که معمولا به صورت هفتگی می باشد برگزار می گردد اهمیت این بازدید ها آنقدر بالاست که مدیر پروژه ،سرپرست کارگاه رئیس بخش ایمنی و نمایندگانی از کارفرما در آن حضور می یابند.

به این بازدید ها در زبان انگلیسی safety patrol می گویند. بعد از اتمام بازدید ویادداشت برداری از موارد ایمنی آنرا به صورت یک گزارش همراه با عکس در اختیار کلیه مهندسین  قرار می دهند. گزارشها معمولا به صورت جدول می باشد که ستونهای اصلی جدول شامل موارد زیر می باشد:

۱- موضوع

۲-موقعیت مکانی

۳-نام شخص مسئول یا مهندس بخش مربوطه

۴-شماره عکس مربوطه

۵-توضیحات اضافی
 

کنترل گرد و خاک در محیطهای بسته:

یکی از کارهای مهم در ارتباط با ایمنی و سلامت کارگاه پاکیزه نگاه داشتن هوا و کنترل گرد و خاک می باشد٬ علاوه بر مسئله سلامت ممکن است دستگاه ها و تجهیزات موجود در کارگاه به گردو خاک حساس بوده و آسیب ببینند لذا باید به طریقی گرد و خاک ناشی از کارهای عمرانی همچون فرزکاری٬شات بلاست٬تمیز کاری و ... کنترل گردد یکی از راه های کنترل استفاده از مکنده ها همراه با فیلتر می باشد این دستگاه ها دارای قدرت مکش بالایی هستند و پس از مکش هوا را وارد مخزن کوچکی که دارای فیلتر می باشد کرده و پس از عبور از فیلتر هوا را از طرف دیگر دستگاه  آزاد می کنند.

 

هوا و اکسیژن لازم در حین کار :

در هنگام کار ،خصوصا در محیطهای بسته باید از اکسیژن کافی و وجود جریان هوا اطمینان حاصل کنید، اگر هوا جریان نداشته باشد می توانید با یک Fan هوا را به محیط کار برسانید اگر این کار مستقیما از طریق fan امکان پذیر نیست می توان از خرطومی های مخصوص این کار استفاده نمایید
در ارتباط با اکسیژن کافی نیز می توانید از Gas detector استفاده نمایید. معمولا این دستگاه ها قابلیت تشخیص اکسیژن و همچنین گازهای اشتعالزا را دارا می باشند. در صورت وجود گاز اشتعالزا بیش از حد مجاز دستگاه اعلام خطر میکند.

 

سیمهای سیار در کارگاه(مبحث ایمنی) :

نکته ای کوتاه اما مهم. به عنوان ناطر به هیچ عنوان اجازه ندهید که تجهیزات برقی بدون دوشاخه به تابلوی برق وصل شوند. این کار باید حتما از طریق سیستم نری-مادگی صورت پذیرد. علاوه بر آن اگر در قسمت جعبه این سیمهای سیار اتصالی رخ دهد تعمیر آن مجاز نمی باشد و باید جعبه به کل تعویض گردد.

خواندن 1412 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570