لوله و اتصالات پلاستیکی بخش دهم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

لوله و اتصالات پلاستیکی ( بخش دهم)

تکیه گاه های لوله پلاستیکی فاضلابی

لوله های پلاستیکی فاضلابی مانند سایر سیستم های لوله کشی باید تکیه گاه داشته باشند . لوله های عمودی هم تکیه گاه لازم دارند ، اما نباید مانع انبساط افقی آنها شد . به همین ترتیب برای انشعاب ها و زیر سیفون ها باید تکیه گاه پیش بینی کرد و جای انبساط را هم در نظر گرفت . برای لوله های آویخته از سقف استفاده از بست های رکابی به فاصله 2/1 تا 5/1 متر توصیه می شود .

منظور کردن تغییر طول بر اثر انقباض و انبساط در لوله های پلاستیکی فاضلابی

ضریب انبساط خطی در لوله های پی وی سی و ای بی اس نسبت به اکثر لوله های فلزی مصرفی در سیستم های لوله کشی بیشتر است . در شبکه های لوله کشی معمولی که لوله ها فواصل بسیار کوتاهی را طی می کنند ( کمتر از 15 متر ) ، با استفاده از تکیه گاه های مناسب مشکلی به وجود نخواهد آمد . انقباض و انبساط ، بین تکیه گاه ها کهار می شود و قطعات لوله کشی این تنش ها را آزاد می کنند . هنگامی که لوله ها با زاویه تند ( 45 تا 90 درجه ) تغییر جهت می دهد و دنبال آن لوله کوتاهی در شبکه وجود دارد ، تکیه گاه نزدیک محل تغییر جهت ، باید به لوله محکم شود . این تکیه گاه از وارد آمدن نیروی خمشی زیاد بر اتصال جلوگیری می کند . اگر پس از تغییر جهت ، لوله بلندی به شبکه وصل شود ، تکیه گاه بعدی در طول خط لوله بلند باید آزاد باشد به راحتی جابه جا شود .

زمان تست

یک ساعت پس از جسباندن آخرین اتصال می توان لوله عمودی ای بی اس را تست کرد . هر چه دمای محیط بیشتر باشد ، زمان گیرش چسب کوتاهتر می شود .

لوله های پی وی سی ، به زمان گیرش اولیه بیشتر و زمان عمل آمدن طولانی تری دارند . جدول هایی وجود دارد که خصوصیات مختلف لوله های پی وی سی نظیر زمان گیرش اولیه ( از موقع زدن چسب تا زمان مناسب برای جا به جایی مطمئن ) و زمان گرفتن اتصال ( از موقع زدن چسب تا زمان تست ) را ارائه می دهند .

خواندن 1727 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570