شیخ بهایی پدرعلم معماری ایران بخش دوازدهم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

-نجف آباد

شهرستان نجف آباد در غرب اصفهان است. این شهر در 45 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی و با ارتفاع 1650 متر از سطح دریا واقع شده است.

این شهر چهار قرن پیش، یعنی میان سال های 1022-1010 قمری، همزمان با حاکمیت شاه عباس اول صفوی و به همت شیخ بهایی بر اساس اسلوب خاص مهندسی و معماری دوره صفویه بنا گردیده است.

فلسفه ایجاد شهر به روایتی چنین است که روزی نذورات و عایدات موقوفات منطقه، به وسیله کاروانی، از اصفهان به سوی نجف اشرف برده می شد که پس از پیمودن 25 کیلومتر از حرکت باز ایستاد، شیخ بهایی با دیدن این صحنه بر آن شد که با اذن شاه عباس، بار شتران را هزینه بنای شهری کند به نام نجف آباد، و چنین شد که این شهر متولد شد. قول دیگر این است که تولید و گسترش صنایع نظامی در اصفهان که به تازگی توسط برادران شرلی به ایران آمده بود، نیازمند مکانی خارج از شهر اصفهان بود و نجف آباد احداث شد تا صنعتگران در این شهر گرد آیند و آمادگی دفاعی صفویان را از طریق ساخت انواع سلاح های آتشین افزایش دهند.

همچنین طرح ریزی کاریز نجف آباد که به نام قنات زرین کمر، یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است و از مظهر قنات تا انتهای آبخور آن نه فرسنگ است و به یازده جوی بسیار بزرگ تقسیم می شود، را به شیخ بهایی نسبت می دهند. در این شهر، حصاری ساخته شده است که طرح ساخت آن را نیز به شیخ بهایی نسبت می دهند.

-بازسازی رصدخانه مراغه:

شاه عباس صفوی در مسافرت به شمال، قفقاز و قره، از مراغه نیز دیدن نمود و ویرانی رصدخانه معروف آن شهر، او را بر آن داشت تا گروهی را به مرمت و بازسازی آن اعزام نماید.

بدین ترتیب شیخ بهایی و همراهان بنا به توصیه و درخواست شاه عباس از اصفهان عازم مراغه گردیدند.

بدین ترتیب کار مرمت و بازسازی یکی از بزرگ ترین رصدخانه های موجود آن زمان به سعی و همت و نظارت مستقیم شیخ بهایی صورت پذیرفت. چنانکه در تاریخ مذکور است، شیخ بهایی و همراهان وی در ماه ربیع الاول سال 1018ق در مراغه بودند و در این مدت با محاسبات علمی و ریاضی شیخ، علاوه بر مرمت بنای رصدخانه، مراحل تجهیز و اصلاح علمی و فنی آن نیز به خوبی انجام یافت و بار دیگر این مرکز بزرگ علمی، رونق از دست رفته خود را بازیافت.

خواندن 1658 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570