شیخ بهایی پدرعلم معماری ایران بخش هشتم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نقش شیخ بهایی در معماری و شهرسازی:

شیخ بهایی برنامه توسعه خویش را در دوره ای آغاز کرد که شرق، غرب و جنوب ایران توسط عثمانی ها و پرتغالی ها اشغال شده، وضعیت بسیار آشفته ای در کشور به وجود آمده بود.

در دوره صفویه، از برکت آرامش و رفاهی که به وجود آمده بود و به همت شاهان صفوی و تشویق دانشمندانی چون شیخ بهایی، تعداد مدارس رو به ازدیاد بود. شیخ بهایی خود نیز در مدرسه ای به نام مدرسه خواجه تدریس می کرده است. وی ابتدا به تربیت دانشمندان بزرگی همت گماشت و حدود 4000 نفر را در رشته های مختلف تربیت کرد، در این دوره بود که ملامحمدباقر مجلسی، میرداماد و ملاصدرا ظهور کردند و طرح آبادانی و توسعه کشورمان را تدارک دیدند.

در هر دوره که سیاستمداران به اهل دانش و هنر بها داده اند ما در هر کشوری شاهد رشد و شکوفایی و جهش مدنیت هستیم. پادشاهان سلسله صفوی نیز به هنرمندان، دانشمندان و صنعتگران بسیار احترام می گذاشتند و شاید یکی از مهم ترین دلایل اقتدار حکومت صفوی، توجه و محبت به این گروه از مردم بود. با چنین پشتگرمی، هنرمندان، صنعتگران، معماران، نقاشان و علمای علم و دین نیز در توسعه فرهنگ و مدنیت و معماری و شهرسازی آن زمان و آوازه و شهرت ایران در جهان، تاثیر به سزایی داشته اند. نقل است که شاه عباس اول به تشویق شیخ بهایی، تصمیم به تغییر پایتخت، از قزوین به اصفهان گرفت (جایی که از زمان هخامنشیان به عنوان بهترین نقطه برای توسعه و امنیت شناخته می شد).

شیخ بهایی از معدود دانشمندان ایرانی است که در علوم نظری و عملی شهره است و آثار ماندگاری از خود به جا گذاشته است. او عارف و دانشمندی نام آور بود. عارف کسی است که راه را شناخته است؛ و او به حقیقت راه را شناخته بود. او موفق شده بود به رمز ایرانیان در توانایی تسلط بر   دانش های مختلف و هنرهای متنوع پی برد. این رمز "شهود" بود و اینکه بتوانی تمام جنبه های مختلف دین و دانش و هنر را وجوه یک حقیقت بدانی. این دانشمند بزرگ همانگونه که منشا آثار گرانقدری در زمینه های دینی، نجومی و شرعی شد،

خواندن 432 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570