شیخ بهایی پدرعلم معماری ایران بخش پانزدهم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(1 رای)

-حمام شیخ بهایی :

از دیگر کارهای شگفتی که به بهایی نسبت می دهند، ساختمان گلخن گرمابه ای است که هنوز در اصفهان آثاری از آن زمان مانده است و به حمام شیخ بهایی یا حمام شیخ معروف است و در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه، نزدیک بقعه معروف به درب امام واقع است و مردم اصفهان از دیرباز همواره عقیده داشته اند که "گلخن آن گرمابه را بهایی چنان ساخته بود که با شمعی گرم می شد و در زیر پاتیل گلخن، فضای تهی تعبیه کرده و شمعی افروخته و در میان آن گذاشته و آن فضا را بسته بود و شمع تا مدت های مدید همچنان می سوخت و آب حمام بدان وسیله گرم می شد و خود گفته بود که اگر روزی آن فضا را بشکافند، شمع خاموش می شود و گلخن از کار بیفتد، و چون پس از مدتی به تعمیر گرمابه پرداختند و آن محوطه را شکافتند، فورا شمع خاموش شد و دیگر از آن پس نتوانستند بسازند."

-مسجد چهار باغ :

از کارهای مهم شیخ بهایی بنای مسجد معروف چهار باغ است که چون در مسیر یکی از کانال های آب زاینده رود قرار داشت و امکان پی ریزی ساختمان عظیم و سنگی آن مواجه با اشکال می گردید و ساختمان مذکور هم نمی توانست روی سطح مرداب و لجن های موجود در اطراف آن قرار گیرد و امکان هرگونه خطر برای ساختمان به ویژه برای دیوارهای جانبی گنبد و مناره ها وجود داشت (این کانال هنوز از وسط مدرسه چهار باغ اصفهان عبور می کند) شیخ بهایی برای بنای آن دست به یک ابتکار زد. شیخ برای اجرای صحیح این کار پیشنهاد کرد که نخست، مقدار زیادی زغال چوب به ضخامت 2 متر در سرتاسر پی ساختمان پراکنده گردد و پس از کوبیدن زغال در کف پی ها روی آن را با ساروج و شفته پر کرده، پی های ساختمان را روی ساروج و شفته مذکور بنا نمایند. این روش استفاده از زغال چوب برای پی ساختمان های روی مرداب و لجنزار بعدها مورد توجه اروپاییان قرار گرفت و پی و شالوده ساختمان های عظیم خود را بدین طریق ساختند و هنوز هم در بعضی از نقاط به همین روش عمل می کنند.

-منار جنبان:

بعضی عمارت منارجنبان را مربوط به دوره قبل از صفوی و بعضی نیز این بنای شگفت را محصول نبوغ شیخ بهایی می دانند از شگفتی های این بنا، این است که با تکان دادن یکی از مناره های بنا، مناره دیگر نیز به جنبش در می آید و این کار با ساخت پی مناره ها روی چیدمان مدوری از الوارهای گردتراش و اتصال آنها از زیر زمین به یکدیگر صورت می گیرد.

-کتیبه های مساجد اصفهان :

ساخت سردر و بعضی کتیبه های مساجد معروف اصفهان، از جمله کتیبه های دو ضلع شرقی و غربی مسجد شیخ لطف الله اصفهان را نیز به شیخ بهایی نسبت می دهند. این کتیبه ها، با اشعار زیبای شیخ بهایی زینت داده می شده است. در این کتیبه ها به نام شیخ لطف الله و شیخ بهایی اشاره شده است.

خواندن 740 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570