علل ورود چهار تاقی گنبد دار به مساجد شبستانی ایرانی بخش سوم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

علل ورود چهار تاقی گنبددار به مساجد شبستانی ایرانی ( بخش سوم )

فضای ورودی : فضای ورودی که معمولاً همراه با سردری بلند و زیبا جلوه گری می کند، با حالت دعوت کنندگی به فضای عبادی مسجد، در بدو ورود به آن طراحی شده است.

سردر و فضای ورودی اغلب مساجد دارای تزیینات و کاشی کاری می باشند. از مهم ترین ویژگی این فضا، نحوه اتصال آن با میدان، گذر و یا عرصه شهری میباشد.

- صحن حیاط: صحن از جهاتی برای هر بینندهای از مهم ترین قسمتهای مسجد به شمار میرود. حیاط مساجد مانند سایر کاربری ها، نمادی از درون گرایی معماری ایرانی است. شکل حیاط مساجد با الهام از مسجد النبی و الگوهای معماری قبل از اسلام مانند کاخ آشور، چهار گوش بوده است. در شهرهای بزرگ، حیاط پذیرای آن دسته از نمازگزاران روز جمعه که در شبستانها جا نمیشدند، لذا حیاط هیچگاه فضای بدون کاربرد محسوب نمیشد. این فضای میانی و روحانی محل نمایش بیشتر عناصر تزیینی مسجد بوده است.

مسلمانان قبل از برپایی نماز می بایست وضو بگیرند. بنابراین امکانات وضو گرفتن در اغلب مساجد وجود داشته است. حوض های وسط صحن مساجد از فضای خالی حیاط می کاسته و با انعکاس نمای ساختمان در خود فضایی رنگارنگ به در بعضی از مساجد ایرانی در حیاط، سکویی وجود دارد، که از کف حیاط قدری بلندتر است، تا به عنوان معبر عمومی از آن استفاده نشود. این مکان در شبهای تابستان به عنوان نمازخانه استفاده میشده است. بعضی از مساجد نیز فاقد حیاط بودهاند، مانند مسجد کبود تبریز و مسجد شیخ لطف الله اصفهان.وجود می آورده است.

- ایوان: همانگونه که پیشتر اشاره شد، ایوان از ویژگیهای مهم معماری ایرانی بوده است. ایوانهای مساجد اغلب بلند و متناسب با بنا بوده اند. به علاوه وجود تاق نماهای بسیار در اطراف ایوان، نمای حیاط را متناسب می نموده است. سقف ایوانها که از نظر شکل مانند نیمگنبدبوده، با انواع مقرنسها، آجرکاری ها وگچبریها مزین شده است. ایوان صفه صاحب ایوان جنوبی و صفه استاد (ایوان غربی) و صفه درویش در مسجد جامع اصفهان از تنوع و زیبایی برخوردار میباشند.

- شبستان: شبستان یا بخش سرپوشیده مسجد که در آن نماز گزارده میشود، یکی از فضاهای اصلی همه مساجد بوده است، که معمولاً دارای دو بخش زنانه و مردانه است. اکثر مساجد دارای شبستان زمستانی و تابستانی می باشند. این فضا که محراب در آن واقع است، در بعضی از مساجد با ستون و در بعضی دیگر بدون ستون میباشد. شبستانهای بدون ستون از ویژگیهای مساجد عثمانی می باشد. در بعضی از مساجد، شبستان دارای گنبد خانه بوده است. که نمونه آن مساجد امام اصفهان و جامع اردستان می باشد.

خواندن 1994 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570