فرم در معماری بخش سوم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

1-    عوامل محیطی

2-1- اقلیم و محیط طبیعی

نقشاقليم و محيط طبيعي در کلیّه نقاط جهان از عوامل مؤثر در شكل‌گيري صورت كلي فضاي معماري می باشد. سرزمين وسيع و پهناور ايران نيز از اقليم و محيط های طبيعي متفاوت برخوردار است و در نتیجه صورتهای بسیار متنوّع در معماری مناطق مختلف به چشم می خورد.

در محيط‌هاي گرم و خشك و فاقد فضاهاي سبز طبيعي غالبا” از فضاهاي درونگرا يعني فضاهاي داراي حياط مركزي استفاده می كنند تا به اين ترتيب بتـــوانند يك فضاي سبز محصور، كوچك و اختصاصي داشته باشند در‌حاليكه در‌ حاشيه درياي‌خزر كه محيط طبيعي از جنگل و فضاهاي سبز انبوه پوشيده شده، عموما” از طرحهاي برونگرا در فضاهاي معماري بهره می برند.در معماری اقلیم سرد طرّاحی فضاهای فشرده و بسته و در مناطق با هوای معتدل، معماری با فضای باز رو به طبیعت پاسخ مناسب میتواند باشد.

2-2- محیط مصنوع

بافت کالبدی پیرامون هر فضای معماری را میتوان بخشی از محیط مصنوع دانست که در بسیاری از موارد در شکل گیری صورت فضاهای معماری نقش مؤثری دارد. نماهای ساختمانهای محلّه و میزان تراکم آنها، فضای سبز و جنگل موجود، رودخانه ای که در آن نزدیکی جاری است، خیابانی که از کنار ساختمان می گذرد و بطور کلّی فضاهای همسایگی و همجواری در طرّاحی صورت فضای معماری دخالت جدّی دارند.

2-  عوامل كاركردي :

3-1- کاربری

شكل بیرونیساختمانهای مختلف تابع فعّالیّتهایی است که در آنها صورت می گیرد و نمای اکثر ساختمانها با کارکرد آنها مطابقت دارد یعنی از شکل بیرونی آنها می شود به کاربری ساختمان پی برد بطور مثال شکل ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، بهداشتی، آموزشی، ورزشی،فرهنگی و یادمانی متفاوت بوده و از یکدیگر متمایز هستند.

3-2- توسعه تکنولوژی

توسعه تكنولوژي را بایستی از عواملي دانست كه در شكل‌گيري صورت فضاي معماري به ويژه در دورۀ معاصر بسیار مؤثر بوده است.

وابستگي شديد انسان به طبيعت در‌گذشته موجب ميشد كه نحوه شكل‌گيري فضاهاي معماري، استقرار و تركيب فضاها تحت تأثير عوامل و پديده‌هاي طبيعي قرارگيرد. تقسیم خانه به بخش تابستان‌نشين و بخش زمستان نشين درخانه‌هاي مناطق گرم و خشك از این نمونه است.

انسان دورة معاصر به كمك تكنولوژي موجود توانسته از وابستگي شديد و در ترکیب فضاهای معماری از بافتهايي فشرده‌تر و پرتراكم استفاده‌ نمايد.

ورود آب به داخل ساختمانها و تغییر نوع سوخت و استفاده از برق و گاز و تأمین گرمایش و سرمایش فضاهای داخلی ساختمان موجب تعریف دیگری برای کارکرد فضاها گردید.

امروزه معماران، همگام با توسعۀ تکنولوژی و ابزارهای زندگی در خلق فضاهای جذّاب و شکلهای متنوّع در معماری تلاش می نمایند.

عوامل فرهنگي

4-1- پدیده های فرهنگی

تيلور مردم شناس انگليسي اعتقاد داشت كه فرهنگ مجموعه اي پيچيده از علوم، دانشها، هنرها، افكار، اعتقادات ، قوانين، آداب، رسوم، سنتها و بطور خلاصه كليه آموخته‌ها و عاداتي كه يك انسان به‌عنوان عضوي از جامعه اخذ ميكند، ميباشد.

صورت فضاي معماري از عوامل و پديده هاي متعددي تأثير مي‌پذيرد و فرهنگ يكي از اين عوامل است البته تجلّي همه پديده‌ها، خصيصه‌ها و عناصر تشكيل دهندة فرهنگ درصورت فضاهاي معماري يكسان صورت نمي‌پذيرد و برخي از تجليات فرهنگ را به سادگي و برخي ديگر را به دشواري ميتوان مورد شناسائي قرار داد.

سبکهای معماری معاصر غرب و تغییرات و تحوّلات در آنها زاییده نفوذ افکار فرهنگی و فلسفی بوده که به صورت پدیده ای نو، ظهور می کند و موجب تغییرات محیطی و تحوّلات فکری می گردد.

خواندن 684 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570