پدافند غير عامل در معماري راهکاري جهت کاهش خطرپذيري در برابر سوانح بخش سوم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

پدافند غيرعامل

در منابع لاتين ، معادل دقيق عبارت پدافند غيرعامل “Passive Defence” بکار برده مي شود. ولي عبارت «پدافند غيرعامل » به صورت هاي مختلفي بيان شده است که عمدتا در نکته « محافظت از غيرنظاميان» داراي وجه اشتراک هستند. تمايز اصلي «پدافند عامل » از «پدافند غيرعامل » تاکيد بر عمليات نظامي و «پاسخ به آتش با آتشي قوي تر و کوبنده تر » است ، در حالي که « توسعه قدرت نظامي و داشتن موضع قوي تر نسبت به مهاجمان احتمالي» استراتژي کلاني است که هم در روش هاي تهاجمي و هم در روش هاي تدافعي داراي کاربردهاي گسترده و در عين حال مشابه ولي با نتايج متفاوت است.

زياري پدافند را بر دو نوع عامل و غيرعامل معرفي مي نمايد. به نظر او پدافند غيرعامل بکارگيري اقدامات آفندي و تهاجمي با هدف ممانعت از پيشروي دشمن است، در حالي که پدافند غيرعامل عبارت است از « بکار بردن روش هايي که آثار زيان هاي ناشي از اقدامات دشمن بکاهد يا آن را به حداقل برساند» به بيان ساده تر، برخلاف پدافند عامل، در پدافند غيرعامل از هيچ نوع جنگ افزاري در برابر دشمن استفاده نمي گردد.

دکتر اصغريان جدي وجه تمايز بين پدافند عامل و غيرعامل را "عامل انسان" مي داند. به اين معنا که پدافند عامل را ابزاري مي داند که نياز به مديريت مستقيم و کاربري انساني داردو مشتمل بر ابزار و آلات جنگي ، سازماندهي ، آموزش و مديريت نيروهاست که در شرايط عدم حضور انسان ، آن ابزار به خودي خود فاقد اعتبار است. در حالي که پدافند غيرعامل را امکانات معماري در زمينه مهندسي جنگ مي داند ، به گونه اي که بدون ابزار و توانمندي ، نيروهاي رزمي و دفاعي را افزايش دهد. مانند پناه گرفتن درون سنگر يا استقرار در نقاط مرتفع. به نظر وي پدافند غيرعامل نيازي به حضور انسان نداشته و هر کسي آنجا را متصرف شود، راندمان دفاعي بيشتري در جنگ خواهد يافت.

در رديف (ب) ماده (1) از آئين نامه اجرايي بند (11) ماده (121) قانون برنامه چهارم توسعه کشور، تعريف پدافند غيرعامل بدين شرح ارائه شده است: « مجموعه اقدامات غيرمسلحانه اي که موجب کاهش آسيب پذيري نيروي انساني، ساختمان ها و تاسيسات، تجهيزات و شريان هاي کشور در مقابل عمليات خصمانه و مخرب دشمن و يا کاهش مخاطرات ناشي از سوانح غيرطبيعي مي گردد، پدافند غيرعامل ناميده مي شود.»


1374.

خواندن 1791 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570