ارائه تعريفي شفاف تر از رشد هوشمند

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

ارائه تعريفي شفاف تر از رشد هوشمند

همانند پراكندگي شهري، تعريف رشد هوشمند نيز دشوار است. (بروشل و ديگران.2000). به طور كلي، رشد هوشمند سه مسأله را كه در ارتباط متقابل با هم قرار دارند مورد ملاحظه قرار مي دهد :

تراكم (شدت)توسعه، تفكيك فضايي كاربري زمين، كمبود وسيله نقليه.

اصلاحات در قالب مورد اول شامل محدود نمودن توسعه و نيز تحديد رشد شهري است .

اصلاحات و راه حل ها در قالب مورد دوم ايجاد كاربري هاي مختلط و خلق فضاي عمومي كاربردي را در برمي گيرد.

اصلاحات مورد سوم نيز شامل خلق كاربريهاي مختلط و ايجاد فضاهايي مساعد و دلنشين براي عابرپياده است.

اجراي راه حل هاي فوق مستلزم تمركز اشتغال و خدمات ، افزايش دسترسي عابرپياده، متمركز نمودن و انباشت واحدهاي مسكوني در يك جا و نيز مختلط نمودن انواع كاربريها مي باشد. چنين سياستهايي نه تنها جهت تعديل پراكندگي شهري مورد توجه قرار مي گيرند، بلكه به منظور حمايت از الگوي توسعه اي در شهر است كه عبارت است از «توسعه متعادل در شهر، ايجاد مسكن با ظرفيت بالا، حمايت از كار در خانه، تعريف فضايي قلمرو عمومي، تسهيل نمودن دسترسي عابر پياده به اماكن مختلف، به حداقل رساندن كاربري اتومبيل ، و حمايت از ترابري».

رشد هوشمند كه در ارتباط با بحث شهرسازي نوين مي باشد، جنبشي است كه ارتباطات بين توسعه و كيفيت زندگي را سازماندهي ميكند.

رشد هوشمند شامل اشكال گوناگون توسعه است كه از ديد بازار، الگوهاي مؤثرتر كاربري زمين را ايجاد مي كند. تأكيد بر مديريت رشد است. فرض بر اين است كه با كاربري زمين مؤثرتر، كيفيت فضايي بهبود مي يابد و نيز در رويكرد بازار، دولت ملي با نقش هدايتگر و توانمندي فرض مي گردد. استراتژي مؤثر مذكور به هوشمندترين شكل آن، شامل عقايدي در باب قدرت منطقه اي، ساختارهاي اداره مردمي و خردمندانه منطقه اي با مسوؤليتهاي بيشتر براي عاملان خصوصي مي باشد و همچنين راههاي مدرنتر توسعه ( براي مثال: به كار بردن حقوق توسعه قابل تفويض (TDRها)) و عقايدي در باب توسعه هاي فضايي مشروط كننده، محرك يا مشوق را به هوشمندترين شكل در بر مي گيرد. هرين براي دولت ملي و ايالتي نقش ذيل را قائل است:

آنها بايد توسعه هاي فضايي را تسهيل و اداره نمايند ولي نبايد عنان كار را در دست گيرند ( يا اگر بخواهيم از ديدگاه ايالات متحده به مسأله بنگريم، آنها تنها بايد شاهد واقعه باشند) .( Janssen-Jansen; p.2&3,2004).

خواندن 533 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570