شهرسازی نوین بخش اول

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

1-    كاربري مختلط:

Ÿ        مخلوطي از كاربري هاي سازماني، تفريحي، مغازه ها، ادارات، آپارتمانها، خانه ها بر روي سايت

Ÿ        كاربريهاي مختلط در محدوده محله، بلوك و ساختمانها

2-    تنوع مسكن:

Ÿ        طيفي از انواع مختلف مسكن, اجاره ها، اندازه ها و قيمتهاي متنوع در مجاورت هم

3-    كيفيت بالاي طراحي شهري و معماري:

Ÿ        تاكيد بر زيبا شناختي, راحتي و ايجاد حس مكان

Ÿ        مكانيابي بخصوص ساختمانهاي شهري و سايتهاي واقع در محدوده جامعه. معماري داراي مقياس انساني و محيط هاي زيبا، به منظور ايجاد روحيه مناسب درشهروندان

4-    ساختار سنتي محله:

Ÿ        حاشيه و مركز مشخص

Ÿ        اندازه محدود عرض 4/1 مايل تا 1 مايل

5-    تراكم بالا:

Ÿ        تعداد بيشتر ساختمانها، مساكن، مغازه ها و خدمات نزديك به هم، به منظور اينكه پياده روي را تشويق نمايند و سبب كارايي بيشتر زمان و منابع گردند.

6-     حمل و نقل هوشمند:

Ÿ        يك شبكه ريلي با كيفيت بالا شهرها و شهركها را به هم متصل مي سازد.

Ÿ        طراحي كه در آن راحتي عابر پياده در نظر گرفته شود، سبب تشويق پياده روي و استفاده وسيع تر از دوچرخه، اسكوتر و اسكيت در حمل و نقل روزمره مي گردد.

7-    پايداري:

Ÿ        حداقل تاثير زيست محيطي توسعه و عمليات آن

Ÿ        استفاده كمتر از منابع طبيعي و سوخت

10 - كيفيت زندگي:

Ÿ        زماني كه موارد فوق با هم جمع شوند، كيفيت زندگي را براي ساكنان جامعه و جامعه انساني به عنوان يك كل بهبود مي بخشد

برنامه كار شهرنشيني نوين گسترده تر از راهبردهاي تحديد رشد شهري است. زيرا شامل اهداف اجتماع گراي(communitarian) و والانگر و نيز اصول طراحي خيابان/ خانه سنت گراي نوين (neotraditional) مي باشد. با اين وجود، با بحث تراكم بيشتر و تراكمهاي مسكوني كه در كانون توجه و فعاليتش قرار دارد، تداخل مي يابد.

شهرسازي نوين به عنوان موضوعي جذاب برا ي معماران معروف و سرشناس، راه حلهايي را جهت طراحي پيشنهاد مي كندكه مي تواند با طيف وسيعي از راهبردهاي ايجاد تراكم سازگار باشد و بدين طريق رقابت طرحهاي تراكم بالا را با مسكن مجزاي سنتي در حومه ها افزايش مي دهد. سانگ و نپ (2004) پي بردند كه جوامع مدرن در منطقه پورتلند بنابر بهم پيوستگي مطلوبي كه از طريق خيابان ها به هم دارند نسبت به جوامع سنتي حومه اي متراكم تر هستند. با اين وجود، تراكم آن حداقل مي باشد چراكه نسبت بالايي از توسعه هاي شهرنشيني مدرن به زمينهاي حومه ايي كه تابع توسعه غيركشاورزي نبوده اند و نه به زمينهاي داخل شهر، اختصاص داده شده است. پيداكردن طرحهاي شهرنشيني مدرن موفقي كه با توسعه حمل و نقل محور(TOD) ادغام شده باشد، نادراست. مثالي كه مي توان ذكر كرد ريل در ايستگاه ارنكو در هيلسبورو واقع در ارگان است. سيستم ريلي سبك(MAX)، ناحيه مذكور را ( واقع در 18 مايلي غربي شهري) به مركز شهري پورتلند متصل مي كند. با اين وجود، تنها 20 درصد ساكنان از آن استفاده مي كنند.( باء، 2002) و در دسترس ترين مكان مسكوني، واقع در ربع مايلي ايستگاه، توسعه نيافته باقي مي ماند.(Bae, p.9:2004).

خواندن 1789 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570