نگاهی بر روند توسعه ی شهرها در جهان بخش اول :

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نگاهی بر روند توسعه ی شهرها در جهان:

در طول قرن 18 و 19 میلادی عامل اصلی در رشد و گسترش شهرها، صنعتی شدن بود. صنعتی شدن نه تنها ماهیت کار را تغییر داد بلکه همچنین سازمان جامعه، روابط جنسیت و خویشاوندی و شکل مسلط و غالب سکونتگاه انسانی را به طرز چشمگیری دگرگون کرد؛ به ویژه ترکیب و پیوند بین مناطق شهری و روستایی، در نتیجه ی مهاجرت کارگران بالقوه صنعتی از روستاها به شهرها در مقیاس گسترده، کاملا تغییر یافت. با انقلاب صنعتی شهرکهای کهن اروپای قرن نوزدهم، گسترش یافتند، روستاها تبدیل به شهرک شدند، شهرکها تبدیل به شهر و در نهایت بسیاری از شهرها به مرور زمان به کلانشهرها تبدیل شدند (استیونسون، 1388: 42-39).

با ورود به هزاره ی سوم میلادی جهان همچنان شاهد رشد فزآینده ی جمعیت است و بخش عظیمی از این جمعیت در شهرها ساکن شده اند و شکل گسترده ای از شهرها با نام کلانشهرها را خلق کرده اند. بی شک فرآیند جهانی سازی که آغاز آن در سالهای پایانی دهه 1980 است، تأثیر بسزایی بر ساختار کالبدی و اجتماعی و فرهنگی شهرها گذارده ، مرزهای سیاسی و اقتصادی را کمرنگ و ارتباطات را گسترش داده است و این خود عامل بسیار مهمی در افزایش جمعیت شهرها و تبدیل آنها به کلانشهر بوده است.

نگاهی کوتاه به آمار و ارقام مربوط به شهرنشینی و ظهور شهرهای بزرگ می تواند به خوبی نشانگر اهمیت و نقش نوین شهرها باشد. در سال 1975، 26 درصد جمعیت کشورهای در حال توسعه، در شهرها زندگی می کردند. این نسبت در سال 1990 به 37 درصد رسید و پیش بینی می شود تا سال 2020 به 61 درصد برسد.

در سال 1970، تنها 20 شهر در دنیا با جمعیت بیش از 5 میلیون نفر وجود داشت که اکثریت آنها در کشورهای توسعه یافته قرار داشت. در سال 2000 شمار آنها به 40 شهر افزایش یافت و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته این تعداد در سال 2020 به 59 شهر خواهد رسید. اگر در سال 1970 نزدیک به نصف تعداد این شهرها در کشورهای در حال توسعه قرار داشت، اکنون این نسبت به بیش از سه چهارم افزایش پیدا کرده است. از مجموع 24 کلانشهر با جمعیت بیش از 8 میلیون نفر، در حال حاضر 18 کلانشهر در کشورهای در حال توسعه قرار دارد (نصیری و دیگران: 245). از ميان شهرهاي كشور ما تنها تهران پس از سال 2000 ميلادي كه سطح جمعيتي آن به بيش از هشت ميليون نفر بالغ گرديده مي تواند در زمره كلان شهرهاي جهان قرار گیرد. در حال حاضر در ايران شهرهاي با جمعيت بالاي يك ميليون نفر كلان شهر تعريف گرديده اند.

خواندن 1453 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570