کلانشهرها در ایران بخش پنجم

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

شهرهای این دوره شاهد تغییرات و دگرگونیهای بسیاری بودند، زیرا علاوه بر آنکه بخش عمده سرمایه گذاریها در آن انجام می شد، احداث خیابانهای متعدد، ساخت سیمای آنها را به کلی دگرگون کرد. تعداد زیادی ساختمان اداری، آموزشی و عمومی در امتداد خیابانهای تازه احداث، بنا گردید و به این ترتیب روندی که منجر به انزوای بافتهای قدیم و فرسودگی هر چه بیشتر آنها گردید، آغاز شد.

زمینهایی که در حاشیه ی خیابانها قرار گرفتند به سبب دسترسی و تسهیلات و تجهیزات بهتر و هنجارهای جدیدی که غرب را الگوی تمام عیار تمدن و پیشرفت می دانست و از آنچه قدیمی و سنتی و بومی بود، یکسره می گریخت؛ از ارزش بیشتر برخوردار شد (سلطانزاده، 1365: 177-176).

با سقوط حکومت رضا شاه در سال 1320 و تغییر شرایط سیاسی و اجتماعی در ایران روند شهرسازی نظامی تا حدود زیادی رو به تعدیل‌ نهاد و الگوی جدید برنامه‌ریزی متمرکز دولتی‌ به تدریج جای آن را گرفت. با تاسیس سازمان‌ برنامه در سال 1327 ،اندیشه ی برنامه‌ریزی جامع‌ به کمک مشاوران خارجی در ایران صورت‌ عملی پیدا کرد. بویژه پس از کودتای 28 مرداد 1332 و نفوذ همه‌جانبه ی دولت آمریکا در سیاست و اقتصاد ایران، الگوی برنامه‌ریزی‌ جامع، با توصیه ی کارشناسان آمریکایی (گروه‌ دانشگاه هاروارد) به عنوان یک دیدگاه رسمی و قانونی در کشور به کار گرفته شد. در همین‌ راستا موضوع تهیه ی طرح‌های توسعه شهری در دستور کار قرار گرفت.

سال‌های میان 1300 تا 1340 معمولا به عنوان نخستین مرحله ی صنعتی شدن ایران‌ محسوب می‌شود. بدیهی است بخش عمده صنایع جدید و نهادهای وابسته به آن در شهر تهران و اطراف آن مستقر گردید. به همین دلیل‌ در روند ساخت تهران، نقشه جدید شهر تا حدود زیادی تحت تاثیر عملکرد اقتصادی و کالبدی‌ صنایع قرار گرفت. از جمله مراکز تولید کارخانه‌ای و محله‌های جدید کارگرنشین‌ جایگاه نسبتا مهمی در ساختار عمومی شهر پیدا کرد و آثار چشمگیری در نحوه توسعه و سیمای کالبدی شهر به جای نهاد. صنایع جدید تهران، به اقتضای طبیعت خود و بدون یک برنامه از پیش اندیشیده، به طور عمده در بیرون از بافت‌های مسکونی و در محور جاده‌های اصلی ارتباطی‌ مستقر شدند، ولی نیروی محرکه این صنایع، موجب توسعه و تمرکز فعالیت و سکونت در اطراف آنها گردید. در نتیجه ساخت و سازهای‌ بی‌برنامه و پراکنده در نواحی‌ حاشیه‌ای شهر به وجود آمد که در توسعه‌های بعدی در درون بافت‌های‌ شهری ادغام شدند (مهدیزاده، 1381: 19و 24).

خواندن 1517 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570