الگوی باغ ایرانی در معماری

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

الگوی باغ ایرانی

رابطه عارفانه ایرانیان با آب، درخت و گل به آسانی نشان می دهد که باغ ایرانی محیطی مقدس است چرا که مراوده و رابطهای بین باغ مثالی و باغ زمینی است. از این رو کهن الگوی باغ ایرانی همواره سرچشمه همه هنرهای گذشته ایران بوده است. پس سؤال اینجاست که آیا این الگو در زمان معاصر می تواند سایر هنرها را نیز بارور سازد؟

شکل بنیادین معماری ایرانی همواره تقسیم فضا به چهار قسمت است که همان الگوی ازلی جهان چهارگوشه است که همه جنبه های هنر ایرانی را در خود جای داده است و این ساختار را می توان رکن اساسی همه باغ های مشهور ایرانی دانست.

شاخصهای معماری و باغ ایرانی، چهار طاق، چهار باغ، دو جلوه از یک الگوی مشخص هستند که نقش بسیار مهمی نیز این ویژگی های تقسیم بندی معماری و باغ در شکل گیری شهر و شهرسازی دارند. در فرهنگ باستان ایران باغهای باشکوهی ساخته می شد و این روند تا دوران صفویه نیز به انجام می رسد و چندین الگوی باغ - شهر پدید آمد که ابتدا باغها و سپس عمارتها و ساختمان هایی در ان ساخته می شدند. باغها موجودات زنده ای هستند که به ما ارث رسیدهاند و هرچند که جای تأسف دارد که به این میرات گرانبها گاهی توجه نداریم. باغ مهمترین تولید ذهن ایرانی است و جهان شمول بودن آن حداقل قدمتی حدود ۲۵ قرن دارد.

اغلب باغ در اقليم كسرى و کویری معنادار میشود. به این جهت ایرانیان همواره باغ ها را در دشت یا دامنه تپه یا در اطراف آبگیر میساختند این باغها با حصار دیواری پیرامون آن به چهار بخش تقسیم می شدند که به وسیله جوی آب و آب روهای مزین به آبشره ها و تلاقی با عمارت ها شکل میگرفتند. از این رو درختان، گیاهان و گلهایی که کاشته میشد نسبت به هر اقلیم متفاوت بود. در باغ برای دسترسی به فضای موردنظر باید از فضاهای دیگر عبور کنیم که از این الگو به مفهوم تداوم و سلسله مراتب دسترسی یاد میکنند. در طراحی باغ ایرانی سر در ورودی و آب نمایی در به عنوان جلوخان وجود دارد و با گذر از هشتی و محور اصلی مسیر چهارباغ به بنای باغ می رسند

خواندن 1666 بار

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

  • قاسمپور 0060167933913
  • greatmemar@yahoo.com
  • فرم تماس با ما
  • آیدی یاهو: greatmemar آیدی اسکایپ: greatmemar8570